Aster
Aster (Aster), zwany również marcinkiem, to bylina o pięknych, licznych kwiatach zebranych w koszyczki. Paleta ich barw i form sprawia, że astry wyróżniają się w każdym małym i dużym ogrodzie. Nie bez powodu starogreckie tłumaczenie nazwy oznacza gwiazdę. Astry są roślinami mało wymagającymi, doskonale nadają się do uprawy przez początkujących ogrodników. Słyną ze swego ozdobnego charakteru i licznych odmian, dzięki którym każdy znajdzie swoją własną, wyjątkową, ogrodową celebrytkę. Popularne jednoroczne astry chińskie to zupełnie inny rodzaj botaniczny - Callistephus.
Rozmiary. W zależności od gatunku i odmiany, od niewielkich roślin - aster krzaczasty, do prawie dwumetrowych - aster tatarski, nowoangielski.
Gatunki. W obrębie astrów wyróżnia się ok. 280 gatunków. W Polsce uprawiany jest aster nowoangielski, nowobelgijski, krzaczasty (karłowy), nieco rzadziej aster gawędka, który jest w naturze gatunkiem chronionym. W Tatrach i Pieninach można spotkać dziko rosnący aster alpejski.
Wymagania, stanowisko. Najlepszym miejscem do uprawy astrów są stanowiska dobrze nasłonecznione. Utrzymywanie wilgotnego podłoża stworzy optymalne warunki wszystkim odmianom. Żyznych gleb wymagają przede wszystkim te gatunki, które mocno się rozrastają: astry krzaczaste, nowoangielskie i belgijskie.
Kwitnienie. W zależności od gatunku i odmiany może być wiosenne lub jesienne a nawet późno jesienne. Wiosną kwitnie aster alpejski, aster gawędka, jesienią - aż do listopada aster nowobelgijski, krzaczasty i nowoangielski.
Uprawa i pielęgnacja. Odmiany wieloletnie, czyli astry bylinowe, są mało wymagające w uprawie i pielęgnacji. Astry, które rosną bujnie, wymagają nieco przestrzeni, a wysokie rośliny - podpórek.
Rozmnażanie. Astry rozmnaża się przez podział roślin lub sadzonki, pozyskiwane z górnej części pędów. Niektóre gatunki, takie jak gawędka, i alpejskie, można otrzymać z nasion.
Cięcie. Nie wymagają przycinania.
Podlewanie i nawożenie. Wszystkie gatunki potrzebują nawilżonego podłoża. Nawożenie nie jest konieczne, ale korzystnie wpłynie na wygląd roślin i obfitość kwiatów.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Astry są najczęściej atakowane przez mączniaka prawdziwego. Pędy i liście pokrywa wówczas biała warstewka nalotu.
Zastosowanie. Ze względu na liczne odmiany, zróżnicowany stopień kwitnienia i rozmiarów roślin, astry mogą posłużyć do dekoracji wszystkich rodzajów ogrodów. Odpowiednio dobrane i skomponowane, stworzą - jak sama nazwa wskazuje - gwiazdorską obsadę każdej przestrzeni. Dodatkowo niektóre gatunki sprawdzą się jako kwiaty cięte.Warto także zaznaczyć miododajny charakter astrów.
Czytaj więcej o "Astry bylinowe"